Díszállatok, kereskedések, rendezvények

szeretnék bemutatni pár számomra kedves, de kevésbé felkapott díszállatot, bemutatni üzleteket, újságokat, oldalakat, rendezvényeket melyek a díszállat tartáshoz kapcsolódnak

Utolsó kommentek

  • meganoname: Szomorú hogy ilyen létezik eddig nem is hallottam ilyenről pedig '91 óta tartok halak. DE ez most ... (2009.03.12. 11:16) Giccs party jejeje, Giccs party jejeje...
  • Degec: @gabca10: hát nem éppen a témához kapcsolódik :) de itt néz körül: www.akvarista.hu/?oldal=36&sh... (2009.01.06. 20:53) Utazás Liliputba
  • gabca10: sziasztok.honnan tudom meg hogy milyen nemü az aranyhalam? (2009.01.06. 17:25) Utazás Liliputba
  • oázis: cikkeim két ká, fejlesztem után vessző... amúgy rendben, fourjack (2008.12.21. 12:03) oldalajánló - dendrobatidae.fw.hu
  • Céadaoin (user ID 44540): :-) (2008.10.10. 21:50) kezdet
  • Utolsó 20

X-frog : A kivülállók

2008.07.31. 09:33 Degec

Az állatvilágban, vagyis nem csak ott, hanem az egész földön jelen van az evolúció. Ez teszi lehetővé, hogy most a földön ilyen sokszínű állat és növényvilág tud létezni. Bár vannak emberek kik a teremtésben hisznek és elvetik az evolúció folyamatát, őket megkérném, hogy ne olvassák tovább az írást mert nyugalmukat megzavarhatja. Köszönöm.

Nos, ennek a folyamatnak alapja az, hogy az élőlények genetikai készlete módosul valamely  behatás következtében. Ennek lehet jó és rossz oldala is. A negatív következményekkel járó mutációk nem, vagy csak igen ritkán figyelhetők meg a természetben, hisz nekik ebből hátrányuk származik, életképtelenek lesznek abban a környezetben. Itt újabb emberi beavatkozás történik, hisz jelen esetünkben a terráriumban, fogságban tartott állatoknál nincsenek meg azok a külső veszélyek melyek megakadályozhatnák a természetben nem kívánt módosulás fennmaradását. Vannak olyan módosulások melyek zömében nem befolyásolják az egyed életét. Ilyenek lehetnek a nyílméregbékáknál a színváltozatok. Más más populációkban különféle színárnyalatok, színeltérések figyelhetőek meg. Példa erre csak a Dendrobates auratus, aminek közel 30 változata ismert. Érdekesen változnak az elszakadt populációk megjelenése. A Hawaii szigetekre betelepített auratusok is más mintázatokat adnak ki, mint az eredetileg odatelepített fajok rajzolata.

 

Terráriumi körülmények közt jobban megfigyelhetők ezen módosulások. A miértjét lehet találgatni, talán az lehet probléma, hogy az egyedek kik egymás közt párzanak, javarészt testvérek. Ez magyarázhatja azt is, hogy pl. az Epipedobates  tricolor egyedeinek középső csíkja generációnként egyre halványul. Több fényképes beszámoló is került fel a netre különféle fórumokra, talán a legnagyobb ilyen fórum a dendroboard.com. itt több topicban is foglalkoznak a témával, publikálnak képeket. Egyes egyedeknél a rajzolat, mintázat megmarad és a színe is, viszont a test alapszíne, ami javarészt fekete, ez halványul, akár teljesen pigmentmentesé is.

 

Más egyedek pedig besötétednek, olykor a mintázat is alig-alig észrevehető. Arról nincs információm, ezen pigmentbeli változásokon végbement egyedek gyorsabban illetve lassabban fejlődnek átlagos színezetű társaiknál. Akvarisztikában figyelhető meg, hogy a sok fekete pigmentet tartalmazó állatok mint a vitorláshalaknál, szifóknál lassabban fejlődnek, érzékenyebbek, és kevésbé termékenyek mint az alap változatok.

 

Van mikor új szín jelentkezik a békán, mint a képen prezentált E. tricolor esetében, vagy a színek eltűnnek, mint a szinte teljesen kék Dendrobates tinctorius ’Azureus’ esetében, ahol a háton lévő fekete rajzolatok hiányoznak. ezek nem érintik hátrányosan az állatokat, és esetleg továbbtenyésztve terráriumi körülmények közt alakulhatnak ki új színváltozatok. Én ezen manipulációkat nem támogatom, magam részéről a természetesség híve vagyok.


A mutációk extrémebb változata mikor a test módosulásával jár. Ilyen lehet egy 3. láb kinövése, csökevényesedett végtagok. Ezen egyedek sokkal kevésbé életképesek, gyakorta meg sem érik azt, hogy békákká alakuljanak. Az ilyen példányokat nem érdemes magtartani, az állomány védelme érdekében ajánlatos kiszelektálni a tenyészetből. Szintén nem szabad az állományban hagyni az úgynevezett pálcikalábú békákat sem. Ezek a helytelen táplálék, vitaminhiány miatt alakulhatnak ki.

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://diszallat.blog.hu/api/trackback/id/tr67593931

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása